Kolejna nagroda za unijną inwestycję
Najpierw Ekolaury przyznawane przez Polską Izbę Ekologii, a teraz Lider Eko Inwestycji. Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. otrzymało kolejną statuetkę za realizację unijnego projektu „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Bytom” dofinansowanego z Funduszu Spójności.
BPK zostało Liderem Eko Inwestycji w kategorii Inwestor. Uroczyste wręczenie statuetki odbyło się w poniedziałek 3 października w Toruniu.
Nagrodę przyznaje Polskie Stowarzyszenie Beneficjentów Funduszy Pomocowych. Tegoroczna edycja konkursu była już piątą, a odbyła się pod patronatem Komisji Środowiska Senatu Rzeczpospolitej Polskiej.
Kapituła konkursu przyznaje wyróżnienie tym jednostkom, które swoją działalnością promują ekologię i propagują jej idee, a także wykorzystują fundusze unijne do poprawy stanu środowiska naturalnego.
I właśnie biorąc pod uwagę to, jak bytomski projekt podniósł czystość środowiska naturalnego gminy, jurorzy konkursu zdecydowali o przyznaniu Bytomskiemu Przedsiębiorstwu Komunalnemu nagrody.
Przypomnijmy. Na poprawę stanu środowiska naturalnego miasta bezpośredni wpływ miało osiągnięcie – w ramach realizacji unijnej inwestycji – tak zwanego efektu ekologicznego. Było to jednym z założeń projektu. Dzisiaj wskaźnik skanalizowania Bytomia wynosi 98 % i jest jednym z najwyższych w Polsce. W mieście systematycznie spadają też straty wody. Jeszcze w 2007 roku wynosiły one 27,9 %, by w 2010 roku obniżyć się do 16,5 %. Nie bez pozytywnego wpływu na środowisko naturalne pozostało także skanalizowanie terenów, na których do tej pory w ogóle nie było kanalizacji sanitarnej, wymiana wysłużonych już sieci na nowe, modernizacja oczyszczalni ścieków oraz dziesiątek kilometrów wodociągu, a także montaż na sieci kanalizacji deszczowej kilkudziesięciu separatorów, czyli urządzeń, które czyszczą wody deszczowe. Efekty tych działań można zobaczyć na własne oczy. Dzięki inwestycji bowiem podniosła się czystość rzeki Bytomki i cieków wodnych, w tym rowu Miechowickiego.
Projekt „Poprawa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Bytom” trwał kilka lat i zakończył się w listopadzie ubiegłego roku. Kosztował ponad 91 mln euro, z czego ponad 49,5 mln euro stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej. Inwestycja swoim zasięgiem obejmowała wszystkie dzielnice miasta.